Yıllarca çocukları cinsel istismara maruz bırakan Metin Şenay hakkında 2009’daki yargıtay kararı ortaya çıktı

Dehşet veren olay, İstanbul Bağcılar’da, 24 Mayıs 2023’te 11 yaşındaki M.Y.’nin okul çıkışı eve geç kalması ve ailesinin kayıp ihbarında bulunmasıyla ortaya çıkmıştı. 

Metin Şenay hakkında 2009 yılında su sattığı dükkâna gelen bir kız çocuğuna istismarda bulunduğu gerekçesiyle soruşturma yürütüldüğü, bu kapsamda 28 Nisan 2009 – 8 Mart 2011 tarihleri arasında tutuklu kaldığı ve yargılama sonucunda hapis cezasına çarptırıldığı, ancak Yargıtay’ın ‘somut delil bulunmadığı’ gerekçesiyle mahkûmiyet kararının bozularak Şenay’ın beraatına karar verildiği iddianamede yer aldı.

Gazeteci Seyhan Avşar, sosyal medya hesabından şüpheli Şenay hakkında 2009 yılında cinsel istismar suçundan 12 yıl hapis cezasını bozan yargıtay kararının belgesini paylaştı. 

Avşar’ın paylaşımı şu şekilde:

”Sucu Metin Şenay hakkında 2009 yılında cinsel istismar suçundan 12 yıl hapis cezası verilmişti. Yargıtay 14. Ceza Dairesi çocuğun beyanı soyut deyip, verilen hapis cezasını bozmasaydı bugün belki bu dehşet yaşanmayacaktı. İşte o karar. Çok merak ediyorum. Bu karara imza atan hakimlerin vicdanı sızlıyor mu?”

Ne olmuştu?

Dehşet veren olay, İstanbul Bağcılar’da, 24 Mayıs 2023’te 11 yaşındaki M.Y.’nin okul çıkışı eve geç kalması ve ailesinin kayıp ihbarında bulunmasıyla ortaya çıktı. İlkokul öğrencisi M.Y. isimli kız çocuğu, olay günü okuldan çıktıktan sonra eve gitmedi. Çocuklarının gidebileceği yerlere bakan aile, polis merkezine giderek kayıp ihbarında bulundu. Polis ekipleri, aileyle birlikte okul çevresindeki güvenlik kameralarını inceledi. Görüntülerde M.Y.’nin okul çıkışında Yenimahalle Mahallesi’nde bulunan Metin Su isimli sucu dükkânının sahibi Metin Şenay’ın minibüsüne bindiği tespit edildi. Polis ekipleri, Metin Şenay’ın işyerine baskın düzenledi. Polisleri gören Metin Şenay kaçmaya çalışırken yakalandı. M.Y. kurtarılarak ailesine teslim edilirken şüpheli Metin Şenay ise 25 Mayıs 2023’te tutuklandı. 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma 25 Ocak’ta tamamlandı. İddianamede 18 yaşından küçük 4 çocuk mağdur, aileleri ise müşteki olarak yer aldı. Metin Şenay ise şüpheli olarak iddianamede yer aldı.

O anları kayda almış

Şüpheli Şenay’ın işyerinde bulunan ve el konulan dijital materyaller üzerinde yapılan incelemelerde sanığın bilgisayarında klasör şeklinde çok sayıda çocukların kullanıldığı müstehcen videoların olduğu, şüphelinin ayrıca mağdur çocuklara karşı cinsel saldırıda bulunduğu anları da video kaydına aldığı ve bunları bilgisayarında sakladığı tespit edildi.

Tek seferde anlatamadılar

İddianamede mağdur çocukların Çocuk İzlem Merkezi’nde alınan ifadelerine de yer verildi. Mağdur çocuklar, pedagog eşliğinde verdikleri ifadelerinde yaşadıkları dehşet dolu anları bir bir anlattı. Bazı mağdurlar, maruz bırakıldıkları dehşet nediyle ifadelerini tek seferde bitiremeyerek ara vermek zorunda kaldı. Yaşadıkları istismarı, tehdit edildikleri ve korktukları için ailelerine anlatamadıklarını söyleyen mağdurlar, Metin Şenay’ın 24 Mayıs’ta M.Y.’yi kaçırmasını ve yakalandığını haberlerden öğrendiklerini ifadelerinde anlattılar. 

”Suçunu itiraf etti”

İddianamede şüpheli Metin Şenay’ın son mağdur çocuğa yönelik cinsel saldırı suçunu işlediği ve üzerine atılı suçlamaları kabul ettiği belirtildi. İddianamede ifadesine yer verilen Şenay’ın, işyerinin kapılarını kilitledikten sonra mağduru yalıtımlı odaya götürdüğünü ve kendisine, “Zaten 3-5 sene sonra ilişkiye gireceksin bari şimdiden benimle gir” dediğini ve cinsel saldırıda bulunduğunu itiraf ettiği kaydedildi.

Sanık hakkında istenen cezalar

Sanık Metin Şenay’ın  2009-2021 yılları arasında ilk mağdur çocuğa yönelik işlediği “Zincirleme olarak cebir, tehdit veya hile kullanarak çocuğu cinsel amaçla hürriyetinden yoksun kılma” ve “Müstehcen yayınların üretilmesinde çocukları kullanmak” suçarından toplamda 19 yıl 3 aydan 54 yıl 3 aya kadar, “Zincirleme şekilde 12 yaşını tamamlamamış çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan da 63 yıldan az olmayacak şekilde ceza talep edildi.

İki mağdur, eşinin yeğenleriydi

Metin Şenay’ın, eşinin yeğeni olan iki mağdur çocuğa yönelik 2019-2023 yılları arasında işlediği, “Zincirleme olarak cebir veya hile kullanarak çocuğa cinsel amaçla hürriyetinden yoksun kılma” ve “Müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak” suçlarından ayrı ayrı toplamda  52 yıl 4 aydan 159 yıl 2 aya kadar, “Zincirleme olarak üçüncü derece kayın hısımlığı bulunan 12 yaşını tamamlamamış çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan ise 2 kez 63 yıldan az olmamak üzere hapis cezası talep edildi.

Sanık Şenay’ın son mağdur çocuğa karşı 24-25 Mayıs 2023 tarihinde işlediği “Cebir, tehdit veya hile kullanarak silahla ve cinsel amaçla çocuğu hürriyetinden yoksun kılma” ve “Müstehcen yayınların üretminde çocukları kullanmak” suçlarından toplam 11 yıldan 31 yıla kadar, “12 yaşını tamamlamamış çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan da 27 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istendi.

Şüphelinin ayrıca kamuya karşı işlediği “Çocukların kullanıldığı müstehcen görüntüleri depolamak ve bulundurmak” suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi istendi.

TIKLAYIN | Mahallenin sucusu süngerle kaplı gizli bölmede çocuklara yıllarca cinsel istismarda bulunmuş!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x