İsrail, Türk Maslahatgüzarı Dışişleri’ne Çağırdı: Erdoğan’a Açık Bir Mesaj Vereceğiz

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son açıklamaları üzerine Türkiye’nin Tel Aviv büyükelçisini “şiddetle kınamak” için Dışişleri Bakanlığına çağırdıklarını duyurdu.

Katz, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Erdoğan’ın İsrail Başbakanı Netanyahu’ya yönelik saldırıları ve onu Allah’a havale etme tehditleri nedeniyle, İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkililerine Türk büyükelçiyi sert bir şekilde kınamaları talimatını verdim” dedi.

Katz, büyükelçi aracılığıyla Erdoğan’a şu mesajın iletileceğini belirtti:

“Bebeklerin yakılması, katillerin ve tecavüzcülerin desteklenmesi olarak bilinen biri olarak Tanrı hakkında konuşacak son kişi sensin. Barbar Hamas dostlarının işlediği iğrenç suçları destekleyenler, dinleyecekleri bir Tanrıya sahip değiller. Sessiz kalmalısın ve utanmalısın.”

Erdoğan, geçtiğimiz Perşembe günü Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen bir mitingde, “Netanyahu denen adamı Tanrı’ya havale ediyoruz. Tanrımız onu perişan etsin” demişti.

DİPLOMATİK KRİZ DERİNLEŞİYOR

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Katz’ın açıklamasına yanıt verirken, “İsrail yetkilileri, Filistin topraklarını ilk işgal ettikleri günden beri, Filistinlilere karşı işledikleri ağır suçların gizlenmesi için büyük çaba harcadılar ve kendilerini dokunulmaz kılmaya çalıştılar” dedi ve ekledi:

“Ancak, İsrail’in son altı aydır Gazze’de işlediği suçlar artık gizlenemez hale geldi ve İsrail soykırımı ile yargılanıyor. Tarihte ilk kez, tüm dünya kamuoyu, suç işleyen İsrailli yetkililerin hesap verecekleri günü sabırsızlıkla bekliyor.

Türkiye, doğruları söylemek ve Filistin halkına karşı uygulanan tarifsiz zulmü gündeme getirmek konusunda kararlıdır.”

Bu gelişme, İsrail ve Türkiye arasındaki diplomatik krizi derinleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x